Hoci pigmentové škvrny, známe aj ako starecké fľaky nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, trápia ženy aj mužov v každom veku z estetického hľadiska. Kto sa pustí do boja s týmito kozmetickými defektmi krásy, mal by sa vyzbrojiť trpezlivosťou, lebo ho čaká neľahká cesta k ich odstráneniu. Príčinu vzniku pigmentových škvŕn je niekedy ťažké vystopovať. Môžu sa objaviť počas tehotenstva, v dôsledku užívania antikoncepcie, pri hormonálnych poruchách, či zápale vaječníkov. Najobávanejším útočníkom je však nadmerné slnenie, či kombinácia slnečných lúčov a nevhodnej kozmetiky.
Sfarbenie pokožky je podmienené jej hrúbkou, prekrvením, premastením a predovšetkým množstvom kožného farbiva – melanínu. Toto farbivo býva v spodných vrstvách pokožky rozdelené buď rovnomerne, alebo sa na niektorých miestach hromadí a vytvára kontrastne sfarbené menšie, či väčšie plochy. Intenzita týchto škvŕn, ich počet a sfarbenie sa vždy zhoršujú vplyvom slnečného žiarenia, ktoré tvorbu pigmentu stimuluje.
Na tvorbe pigmentových škvŕn sa môžu podieľať aj niektoré lieky ako antibiotiká, či antikoncepcia. Ak sa opaľujete a súčasne požívate antibiotiká, pigmentové škvrny priam vyzývate k tomu, aby „ozdobili“ vašu pokožku. Liekov, ktoré neznesú kombináciu so slnkom, je viac a na túto skutočnosť upozorňuje ich výrobca v priložených letákoch. Prevencia je v tomto prípade naozaj rozumná, pretože čím viac slnka (či už prirodzeného alebo umelého, koža v priebehu života „natankuje“), tým nerovnomernejšie sa pri ďalšom opaľovaní sfarbuje. Výsledkom sú hnedé mapky, ktoré sa začnú tvoriť najmä na tvári, výstrihu, či rukách.
K najnovším metódam odstraňovania pigmentových škvŕn patrí aj použitie laserového lúča, či metóda fotoomladenia pokožky.