Akné je ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť v každom veku. Aj keď predovšetkým mladistvý v puberte trpia vyrážkami, vriedkami a pupencami: Od dojčaťa až po seniora to môže v zásade postretnúť každého. Acne vulgaris postihuje približne 70 až 90 percent všetkých mladistvých. Nie všetky formy si vyžadujú ošetrenie. Približne 10 až 30 percent pacientov však trpí stredne ťažkým až ťažkým výskytom akné, ktoré musia byť bezpodmienečne liečené. Iba tak sa dá zabrániť prípadným dlhým priebehom choroby a neskorším jazvám po akné.
Acne vulgaris je ochorenie chlpového vačku, ktoré súvisí s tvorením komedónov, teda takzvaných vyrážok, s dvoma primárnymi faktormi. Jedným je výskyt zvýšenej tvorby sebumu, čo je maz chlpových vačkov, teda seborea. Táto zvýšená tvorba mazu sa spája u žien, ako aj u mužov so zvýšenou hladinou testosterónu.
Druhým faktorom je neuvoľňovanie sa buniek v oblasti chlpových vačkov v rámci bežného olupovania epidermy. Väčšinou sa vyskytuje zvýšená proliferácia keratinocytov, teda folikulárna hyperkeratóza. Tým vzniká nahromadenie mazu, ktorý už nedokáže odtiecť, keďže bunky kože vývod akoby »upchajú«. Mazová žľaza sa preklenie. Vznikajú komedóny(uhre) typu »biela hlavička«. Keď prasknú a tmavo sa zafarbia oxidačným procesom, hovorí sa o komedónoch typu »čierna hlavička«.
V uzavretom chlpovom vačku dochádza prostredníctvom normálnej kožnej flóry, ktorá obsahuje predovšetkým baktériu Propionibacterium acnes, k zosilnenému odbúravaniu mazu. Pritom sa uvoľňujú mastné kyseliny, ktoré dráždia okolité tkanivá.
Naďalej uvoľňujú baktérie lipázy, ktorými sa maz rozštiepi na voľné mastné kyseliny a glycerín. Voľné mastné kyseliny vedú k dráždeniu tkanív a tvorí sa folikulitída (zápal vlasového vačku). Propionibaktériam sa obzvlášť dobre darí v uzatvorenom chlpovom vačku ako anaeróbny druh. Ak sa zápal rozšíri na veľkej ploche, môže dochádzať k tvorbe pupencov, vyrážok alebo hrčiek. Pri postupovaní do hlbších kožných vrstiev až do zamše môžu napokon vznikať jazvy.
Podľa stupňa závažnosti ochorenia sa hovorí o preakné (nečistá pokožka), acne comedonica (predovšetkým biele hlavičky), acne papulopustulosa (komedóny, pupence, vyrážky) alebo acne conglobata (ťažký zápal). Postihnuté sú predovšetkým hruď, chrbát a tvár pacientov. Akné na iných častiach tela poukazuje na inú príčinu. V zásade akné nie je dedičné. Je možné spozorovať hromadenie akné v rodine. Aj o vplyve psychických faktorov sa kontroverzne diskutuje. Prípadne aj psychický stres môže zosilniť produkciu testosterónu. Týmto zvýšená tvorba mazu môže podporovať výskyt akné.
Akné sa vyskytuje u dievčat približne od 11. do 13. roku života, u chlapcov trocha neskôr. Svoj vrchol dosahuje väčšinou medzi 15. a 17. rokom života. Potom väčšinou pomaly ustupuje. U niektorých pacientov však pretrváva aj po 25. roku života (akné dospelých, acne tarda). Ťažké formy akné sa vyskytujú u chlapcov častejšie ako u dievčat
Akné teda postihuje pacienta, pacientku v životnej fáze, v ktorej sa stretáva s výberom povolania a nadväzuje kontakty k druhému pohlaviu. Preto môže viesť k silnému psychickému zaťaženiu, ktoré môže proces tvorby akné ešte viac podporovať.
Následne je s tým spojených ešte veľa predsudkov. Existuje ešte stále nesprávny úsudok, že akné súvisí s nečistotou alebo s nesprávnym stravovaním. Mylne sa často predpokladá, že efektívna liečba neexistuje.
Aj keď žiaden prípravok na liečbu akné nepreukáže efekt v priebehu niekoľkých dní alebo dokonca hodín a úspech sa spravidla dostaví až po niekoľkých mesiacoch, aj keď liečba musí byť často vykonávaná počas dlhého obdobia a po jej vysadení môže dochádzať k vráteniu sa choroby, aj keď väčšina účinných látok môže byť najskôr spojená s takzvaným prvotným zhoršením ochorenia a pacient musí preukázať trpezlivosť a vysokú dôveru k liečbe: Na liečbu akné sú k dispozícii efektívne metódy a liečba.
V spojení s pravidelným odborným čistením pleti a následnou laserovou terapiou dochádza k výraznému zlepšeniu až vymiznutiu akne. IPL laser Harmony vysiela viditeľné svetlo vo vlnovej dĺžke 420-950nm.Cielovou skupinou tohto rozpätia sú porfyríny(fotosenzitívne),ktoré normálne produkujú propionibacterium acne. Propionibacterium acne je typ baktérie,ktorá kolonizuje vnútri tukovej žlazy a upchá ju.Fotochemická reakcia stimulovaná cez porfyríny navodí fotoexcitačný(nabudzujúci) proces a túto baktériu deštruuje.