Laserová epilácia predstavuje v súčasnosti najprogresívnejšiu metódu trvalej redukcie nežiaduceho ochlpenia. Princíp, na báze ktorého laser ničí – odstraňuje chĺpky sa volá selektívna fototermolýza. Znamená to, že laserový lúč vnikne do korienka (folikulu) chlpu a definitívne ho zničí. Z takéhoto korienka (folikulu) už nový chlp nevyrastie.
Princíp, na ktorom IPL laser funguje, sa označuje ako selektívna fototermolýza. Laser produkuje svetelné žiarenie jednej vlnovej dĺžky sústredené do úzkeho zväzku lúčov. Lasery používané za účelom epilácie produkujú svetlo o takej vlnovej dĺžke, na ktorú je citlivé farbivo vlasového chlpu – melanín. Laser svojím pôsobením reaguje s farbivom chlpu, zahreje chlp na extrémne vysokú teplotu a takto chlp spáli – definitívne zničí. Z toho vyplýva aj vyššia účinnosť tejto metódy na tmavé chlpy na svetlejšej pokožke. Farbivo melanín obsahuje aj koža. Čím je koža prirodzene tmavšia, alebo opálenejšia, tým viac laserový lúč zahrieva aj pokožku. Takže pri tmavej koži je nutné použiť nižšiu energiu laserového lúča, takú, pri ktorej nedôjde k poškodeniu kože. Táto nižšia energia je však menej efektívna pre definitívne odstránenie korienka chlpu (folikulu). Ideálny je teda najtmavší chlp a zároveň najsvetlejšia pokožka. Čím je menší rozdiel medzi farbou chlpu a farbou pokožky (t.j. svetlá pokožka zo svetlejšími chlpmi, alebo tmavšia pokožka s tmavšími chlpmi), tým je laserová epilácia / menej efektívna. To znamená, že epilácia je možná, ale bude pravdepodobne nutných viac opakovaní. Počet opakovaní na docielenie definitívneho odstránenia chlpov je individuálny a okrem rozdielu medzi farbou pokožky a farbou ochlpenia závisí od množstva zasiahnutých či poškodených chlpov v aktívnej – rastovej fáze (anagéne) chlpu. Len v tejto fáze je korienok tmavý a preto môže byť spálený – zničený laserom. Laserový lúč prenikne ku korienku (folikulu) chlpu, zachytí sa na tmavom pigmente (melaníne) a tepelným účinkom ho spáli. Chlp sa po niekoľkých dňoch až týždňoch z korienka (folikulu) uvoľní a vypadne. Počet – percento korienkov (folikulov) v aktívnej fáze (anagéne) je rôzne na jednotlivých častiach tela a do určitej miery individuálne. Ostatné korienky (folikuly) na danej časti tela sú v kľudovej fáze (telogéne). V niektorých korienkoch (folikuloch) sú v kľudovej fáze (telogéne) ešte chlpy prítomné, z niektorých už v priebehu kľudovej fázy (telogénu) vypadli. Korienky (folikuly) v kľudovej fáze (telogéne) sa skôr či neskôr prebudia, korienky stmavnú a začnú z nich rásť chlpy. Preto sú medzi jednotlivými depiláciami nutné dostatočne dlhé pauzy, priamo závislé od dĺžky kľudovej fázy (telogénu) na danej časti tela, aby sa maximálne množstvo chlpov dostalo do aktívnej, rastovej fázy (anagénu), stmavlo a mohlo byť zničené laserovým lúčom. Vo všeobecnosti je najvhodnejší čas na opakovanie zákroku doba, keď chlpy začínajú zase rásť. Táto fáza rastu korienkov (folikulov) spiacich (v telogéne) v čase predchádzajúcej epilácie nastáva za 1-6 mesiacov po predchádzajúcom zákroku.
Koľko opakovaní je potrebných?
V priemere je potrebné, aby sa epilácia opakovala 4 – 8 krát, v dostatočných (viď vyššie) časových intervaloch Tento počet platí pre každý laser používaný na epiláciu. Dôvodom je priebeh rastových fáz chlpu. Počet epilácií je totiž priamo závislý na počte chlpov v rastovej fáze (anagéne), čiže závisí na vlastnostiach organizmu, a nie epilačného prístroja. Akékoľvek informácie o trvalej epilácii po jednom alebo dvoch zákrokoch nemôžu byť pravdivé. V nízkom percente prípadov, v závislosti na individuálnych vlastnostiach pokožky a ochlpenia môže byť počet potrebných opakovaní epilácie nižší alebo vyšší. Je vysoko účinný a veľmi bezpečný.
Kedy sa nesmie epilovať?
Nie sú známe žiadne absolútne kontraindikácie – absolútne dôvody prečo sa nesmie epilovať. Treba byť však opatrný v nasledovných prípadoch:
– rakovina kože
– tehotenstvo a dojčenie
– užívanie fotosenzitívnych liekov(napr.niektoré antibiotiká)
– opálená pokožka 3-4 týždne pred a po liečbe
– diabetes (inzulín dependentný)
– hormonálne ochorenia
– epilepsia
– imunodeficientné stavy
– tetováž na epilovanom mieste
– u ľudí, so sklonom k tvorbe keloidných a hypertrofických jazviev
– v prípadoch aktívneho alebo častého výskytu herpetickej infekcie na epilovanej oblasti
– 6 týždňov pred epiláciou po použití epilačných metód pri ktorých sa vytrhuje korienok chlpu (epilácia voskom, vytrhávanie pinzetou, vytrhávanie strojčekom)
– 6 mesiacov po celkovom používaní prírodných alebo syntetických derivátov vitamínu A – retinoidov(ISOTRETINOIN, ROACCUTAN – používaný na liečbu akné)
– v prípade lokálneho používania retinoidov (RETIN A), alebo bieliacich prípravkov – hydrochinon, stačí vysadiť 2 týždne pred zákrokom. Tiež treba byť opatrný pri precitlivenosti na tieto prípravky.
– niekoľko mesiacov pred zákrokom sa neodporúča brať prípravky s vysokým obsahom beta karoténu
Kedy a ako prísť na zákrok?
Na epiláciu laserom je vhodná neopálená pokožka, minimálne sa odporúča neopaľovať sa 2-3 mesiace pred zákrokom. Chlpy nesmú byť epilované strojčekom alebo akoukoľvek metódou ktorá chlpy vytrháva, minimálne 6 týždňov pred zákrokom. U pacientov, ktorí prekonali infekciu vírusom herpes simplex, môže epilácia v okolí pier vyvolať opätovnú aktivizáciu infekcie. U týchto pacientov je vhodná celková antivírusová liečba niekoľko dní pred a po zákroku. Na zákrok treba prísť oholený (žiletkou).
Čo treba robiť po zákroku?
Vo väčšine prípadov je epilácia laserom sprevádzaná miernou kožnou reakciou – ako po opaľovaní, ktorá zmizne počas niekoľkých hodín po zákroku. Mierne začervenanie a opuch môže pretrvávať 2-3 dni. Veľmi zriedkavo sa môžu vyskytnúť chrastičky a po ich odpadnutí dočasné hypopigmentácie alebo hyperpigmentácie kože. Tieto zmeny môžu vo veľmi nízkom percente prípadov pretrvávať 1-12 mesiacov. Tieto reakcie vyplývajú z individuálnych vlastností pokožky, ktoré sú premenlivé v závislosti na momentálnom fyzickom a psychickom stave pacienta. Po zákroku sa taktiež neodporúča opaľovanie minimálne po dobu 2-3 týždňov. Odporúča sa používať krém s vysokým ochranným faktorom na epilované časti tela, ktoré môžu byť vystavené hoci aj nepriamemu slnečnému žiareniu.
Je zákrok bolestivý?
Žiadny zákrok odstraňujúci nežiaduce ochlpenie nie je úplne bezbolestný. Zákrok laserom Harmony trvá pomerne krátko,a bolestivosť je minimálna. navyše intenzita sa dá regulovať podľa potreby. Poskytuje dlhodobé odstránenie nežiaduceho ochlpenia, čím znižuje počet opakovaných zákrokov. Navyše zabudované chladenie chráni kožu pred tepelným poškodením a zvyšuje pohodlie pacienta počas zákroku.
Je to naozaj na trvalo?
Teoreticky, poškodenie vlasových folikulov laserom odstraňuje nežiaduce ochlpenie natrvalo. Avšak, vzhľadom k fyziológii chlpu (viď vyššie) a mnohým faktorom, ktoré ovplyvňujú rast chlpu (hormonálna nestabilita, endokrinologické poruchy….), výsledky vo veľmi nízkom percente prípadov nekorelujú presne s teóriou. Žiaducim výsledkom je trvalá redukcia nežiaduceho ochlpenia, to jest trvalé zníženie počtu chlpov v danej oblasti, a zmena ich kvality na jemné, svetlé chĺpky, ktoré už pacient vníma ako esteticky nezávadné.