Chemický peeling ovocnými 70% AHA kyselinami

Slovo “peeling” pochádza z angličtiny a znamená olupovanie.

Chemický peeling

Využíva chemické vlastnosti slabých kyselín k odlučovaniu najpovrchnejších častí pokožky. Na kožu sa aplikujú najčastejšie ovocné kyseliny (AHA – alfa hydroxylová kyselina, získavaná prevažne z cukrové trstiny), ktorá naruší kožu do požadovanej hĺbky. Po ošetrení nasleduje regenerácia pokožky a zamši, nová koža je hladšia a kvalitnejšia. Je to preto, že obnova kožných buniek sa zrýchli, zlepší sa kvalita elastických vlákien, zlepší sa hydratacia kože (zvýši sa väzobná kapacita vody), zníži sa produkcia mazu a upraví sa abnormálne rohovatenie (folikulárna keratinizácia). Nezanedbateľným účinkom chemického peelingu je i efekt antioxidačný.

Kedy aplikovať chemický peeling

je najvhodnejšie robiť na jeseň a v zime, tj. v dobe, keď pokožku nevystavujeme intenzívnemu slnečnému žiareniu. Vlastnému chemickému peelingu môže predchádzať tzv. domáca príprava. Behom nej sa na kožu aplikujú krémy s ovocnými kyselinami v nižších koncentráciách než tie, ktoré sa používajú k vlastnému ošetreniu. Tato príprava zvýši efekt vlastného chemického peelingu. Po ošetrení je nutná ochrana pleti krémami s UV filtrom pre nebezpečie zvýšenej pigmentácie. Bezprostredne po ošetrení je pokožka mierne začervenaná, potom sa mierne olupuje, môžu vzniknúť aj drobné chrastičky, ktoré sa odlúpnu behom niekoľkých dní.

Chemický peeling je vhodný v týchto indikáciách:

• mastná pleť so sklonom k akné
• rozšírené póry a drobné jazvičky po akné
• jemné vrásky
• hyperkeratózy
• nepravidelné pigmentácie
• pehy na väčšej ploche
• omladenie starnúcej pokožky, alebo pokožky poškodenej slnečným žiarením

Praktické informácie k chemickému peelingu:

Bezprostredne pred peelingem sa koža očistí a odmastí špeciálnym roztokom. Potom sa jemným štetcom na tvár aplikuje roztok kyseliny. Kyselina pôsobí 2 – 7 minút a potom sa odstráni špeciálnym neutralizačným roztokom. Behom ošetrenia je cítiť jemné štípanie a pálenie. Aplikácia studených obkladov po ošetrení ukľudňuje kožu a minimalizuje nepríjemné pocity po ošetrení.

Starostlivosť o kožu po peelingu:

• dbajte o čistotu kože a oplachujte tvár čistou, prevarenou vodou. Vysušte ľahkým priložením uteráku
• behom prvého týždňa aplikujte 2 – 3 x denne iba výživný krém, ktorý Vám doporučil Váš lekár
• vyhýbajte sa pobytu na slnku pokiaľ pretrváva olupovanie kože. Potom je možné používať krém s foto o chranným faktorom najlepšie 30 a viac. Nová koža je náchylná na poškodenie slnečným žiarením, preto opaľovanie musíte čo najviac obmedziť