Červené cievne rozšíreniny
(teleangiektázie), ktoré presvitajú jemnou kožou a sú typické pre „červené“ líca. Môžu byť vrodené, často sú dedičné, niekedy sa vyvíjajú bez prekazatelných príčin (primárne), alebo ich môžu vyvolať vonkajšie vplyvy, poprípade sú dôsledkom ochorenia kože (sekundárne). Rovnako extrémne zaťaženie kože pri intenzívnom opaľovaní alebo pri rýchlom striedaní teplôt preťažuje elasticitu cievnych stien. Škodlivá je dlhotrvajúca liečba kortikoidmi, alebo prípravkami rozširujúcimi cievy, ako krémy či intenzívne masáže podporujúce prekrvenie, ošetrenie teplom – naparovanie či obklady. Príčinou oslabenia cievnej steny a následne vzniku získaných teleangiektázií môže byť aj požívánie alkoholu, nikotinu a každý typ psychickej záťaže. Jemné arteriálne cievy (arterioly) sa rozšíria buď krátkodobo, napríklad pri začervenaní hanbou, nebo trvale ,ak stratili arterioly alebo okolité spojivová tkanivo svoju pružnosť. Cievky sa nemôžu stiahnuť spät, krv zostáva v ich riečišti. Tieto cievne rozšíreniny môžu ležať tak husto vedľa seba, že se pri mikroskopickém pozorovaní javia ako jemná cievna spleť.
Rozšírené žilky na nohách
(venektázie) – na priehlavku, v okolí členka, na lýtku, najčastejšie však na vonkajšej strane stehien, sú na rozdiel od svetlo ružových teleangiektázií modrofialové nebo modročervené, prebiehajú vinuto, majú väčší priesvit a sú dlhšie. Vznikajú trvalým rozšírením malých žilových ciev, ktoré odvádzajú krv z povrchových vrstiev kože do hlbokého systému. Ak sú ochabnuté či nepružné, dochádza k oneskoreniu odtoku krvi až ku stagnácii a k uzlovitému rozširovaniu.
Venektázie sú len rušivým kozmetickým defektom. Ak sa vyskytujú vo väčšom rozsahu, je porušené prekrvenie časti kože. Pretože dispozícia k oslabeniu ciev je väčšinou dedičná, behom života sa prehlbuje. Veľmi jej škodí napríklad dlhodobé státie. Pretože nejde o typickú civilizačnú chorobu (existujú päť tisíc rokov staré záznamy Egypťanov o venektáziach u prírodných národov) a ich výskyt je závislý od typu človeka a jeho životosprávy, súčasné životné podmienky vznik a zhoršovanie venektázií podporujú. Touto poruchou trpí asi 10 – 15 percent populácie.
Rozšírené cievky na tvári
môžu byť odstránené elektrokoagulaciou a kryoterapiou. Úplným prevratom v liečbe jemných povrchových cievok je použitie IPL laserov..
IPL laser Harmony, používaný v našom centre, produkuje svetlo vo vlnovej dĺžke 540-950 nanometrov. Laser „rozloží“ krvné farbivo hemoglobín v cievke a zároveň zničí cievnu stenu, čo je najšetrnejšia metóda k uzatváraniu jemných ciev. Za 2 – 3 dni po ošetrení sa môžu v mieste zákroku objaviť začervenanie v miestach prechodu svetla kožou. Všeobecne platí, že cievky ošetrené na tvári sa rýchlejšie strácajú a tiež výskyt „červených škvŕn“ je podstatne menší a kratší, niekdy len 1 deň. Ako u všetkých laserových ošetreniach je nutné sa vyvarovať bezprostredne po ošetrení pobytu na slnku. Keď je koža zhojená je nutné používať pri pobyte na slnku krém s vysokým ochranným faktorom (napr.SPF100). Samotné ošetrenie je bezbolestné, max. je možné ho vnímať ako „jemné štipnutie“. U každého pacienta je reakcia na intenzitu rozdielna. Prvé ošetrenie sa začína nižšou intenzitou a podľa reakcie pokožky a ciev potom pri ďalších ošetreniach je možné previesť zákrok rozsiahlejší. Zákrok teda prebieha ambulantne pri jednom alebo viacerých sedeniach.